Bartnik Biebrzański

Bartnik Biebrzański – to pasja….

Przygodę z pszczelarstwem rozpoczęliśmy w bardzo ciekawych okolicznościach.

Kiedyś przy kolacji rozmawiałem z moim teściem Zygmuntem na temat gryki,
który to stwierdził, że aby mieć przyzwoitą ilość ziarna, potrzebne są pszczoły, które ją zapylą. I to mnie natchnęło, bo kto jak nie ja dźwignie temat. Po dwóch latach zgłębiania tematyki pszczelarstwa, zakupiłem pierwsze 10 rodzin. Warto jednak zaznaczyć, że nie miałem tradycji pszczelarskich i od kogo pobierać nauki.  Na obecną chwilę pszczołami zajmujemy się ja, moja żona jaki i syn. Z racji tego, że pracujemy zawodowo, pszczoły stanowią zajęcie na weekendy lub popołudnia, po pracy. Natomiast naszym cichym marzeniem jest, aby w każdy dzień móc zajmować się pszczołami na „pełen etat”. Budzić się o poranku i obserwować ruszające do pracy małe robotnice a wieczorami poczuć zapach świeżego nektaru z ula.

Bartnik Biebrzański to pasieka stacjonująca w dwóch miejscach. Jedno z nich to wieś Małowista, która znajduje się w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, zaś drugie to miejscowość Pokośno leżąca na skraju 200ha lasu. Tereny te wchodzą w skład zielonych płuc polski, dlatego nasze miody jak i inne produkty charakteryzują się wyjątkowym aromatem i smakiem. Pozyskiwane są w odpowiednio przygotowanej pracowni, która jest pod stałym nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii, czego dowodem jest zezwolenie na Sprzedaż Bezpośrednią miodu i produktów pszczelarskich nr 20115606.

Nasze prace w pasiece nie ograniczają się tylko do opieki nad pszczołami. Sami budujemy tradycyjne drewniane ule – warszawskie poszerzane – wg. projektu z lat 50. Konstrukcja pozwala nam na pozyskiwanie wielu miodów odmianowych, które są rozlewane na zimno, czyli zaraz po miodobraniu.

Nasza pasja jest stosunkowo młoda, bo funkcjonuje od roku 2012, ale już zdobyliśmy pierwsze trofea w tej dziedzinie tj.

– Pierwsze miejsce w konkursie na „Najsmaczniejszy miód” na XIX Tykocińskiej Biesiadzie Miodowej. Tykocin 19.08.2018 r.

 

 

– Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego za zajęcie I miejsca w konkursie na „Najsmaczniejszy miód w ocenie publiczności” podczas XIX Biesiady Miodowej w Kurowie 25-26 Sierpnia 2018 r.

 

– Pierwsze miejsce w konkursie na najsmaczniejszy miód na XVIII Biesiadzie Miodowej w Kurowie 2017 r

– Pierwsze miejsce w konkursie na najsmaczniejszy miód na XVIII Biesiadzie Miodowej w Tykocinie 2017 r.

– Pierwsze miejsce – XVII Biesiada Miodowa w Tykocinie 2016 r.

Nagroda Bartnik Biebrzański Tykocin

– Puchar Burmistrza Augustowa podczas Targów AgroEko Turystycznych za najlepszy produkt regionalny.

puchar bartnik biebrzanski augustow

Wyróżnienia te są najlepszym dowodem uznania ze strony naszych dotychczasowych klientów za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

 

Dziękujemy i zapraszamy

Krzysztof Surel

Nasze pasieki