Miód ceniony jest za jego właściwości lecznicze oraz wzmacniające nasz organizm. Należy zatem zadbać o jego prawidłowe przechowywanie, by móc cieszyć się jego właściwościami przez długi czas. Miód odpowiednio przechowywany zachowuje swoje właściwości nawet przez kilka miesięcy. Odpowiednio przechowywany miód:
- Przetrzymujemy w szklanym słoiku lub pojemniku szczelnie zamknięty,
- Zapewniamy mu ciemne lub zacienione miejsce, bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne,
- Utrzymujemy temperaturę przechowywania na w miarę stałym poziomie najodpowiedniejsza jest temperatura pokojowa,
- Nawet odpowiednio przechowywany miód może się skrystalizować,
- Odpowiednio przechowywany miód nie psuje się, jednak im dłuższy czas przechowywania tym mniej składników odżywczych zachowuje.
Proces krystalizacji miodu jest procesem naturalnym. W żadnym wypadku nie jest procesem psucia się miodu lub utraty przez miód właściwości leczniczych, odżywczych. Każdy miód z czasem krystalizuje. Czas krystalizacji zależy głównie od pochodzenia miodu, zawartości wody i stosunku glukozy do innych związków oraz zawartość dekstryn. Im większa jest przewaga glukozy, tym szybciej miód krystalizuje. Po skrystalizowaniu miód może być drobnoziarnisty lub gruboziarnisty. Często w miodach dochodzi do rozwarstwiania się masy. Na dole opakowania zaczynają osadzać się kryształy, które wykazują skłonność do krystalizacji, a w górnych warstwach przeważa fruktoza. Aby nadać całej masie jednakowy wygląd powinno się, co jakiś czas miód w opakowaniu wymieszać.
Optymalna temperatura krystalizacji miodu zawiera się w granicach 16-18°C, czyli temperatura pokojowa. W niskich temperaturach proces krystalizacji ulega zahamowaniu, natomiast w temperaturze 41°C kryształy ulegają rozpuszczeniu, a w temp 45°C giną całkowicie, a miód przyjmuje postać patoki. Ponowna krystalizacja przebiega już trudniej niż pierwsza.
Jeżeli zależy nam na ciekłej postaci miodu proces krystalizacji miodu można odwrócić bez utraty naturalnym właściwości miodu i z zachowaniem składników odżywczych. W tym celu, należy ogrzać pojemnik z miodem np. poprzez wstawienie pojemnika do ciepłej wody. W celu zachowania właściwości miodu należy zadbać o to, by woda wykorzystywana do ogrzania pojemnika z miodem nie była zbyt gorąca.
Przechowywanie miodu jest skutecznym sposobem na wydłużenie czasu jego wykorzystania. Niemniej, jeżeli wykorzystujemy miód jedynie w okresie przeziębień lub spadku formy najlepiej wybierać miód w małych słoiczkach. Z kolei jeżeli korzystamy z dobrodziejstw miodu częściej to duży słoik będzie najbardziej odpowiedni. W miód najlepiej zaopatrzyć się u zaufanego dostawcy.
Wówczas zyskamy pewność, że miód jest świeży i naturalny. Bo tylko naturalny miód, bez sztucznych dodatków można przechowywać bezpiecznie, bez ryzyka utraty jego właściwości zdrowotnych.
CIEKAWOSTKA!
Jeżeli zamknięty słoiczek będziemy przechowywać w chłodnym miejscu (najodpowiedniejsza temp. to 6-10 st.C) to miód nie straci swoich wartości nawet przez 23 lata.